شهرستان چرداول - قسمت دوم

شهرستان چرداول - قسمت اول

تار و پودی از سادگی، نقش و رنگی دل فریب بر قامت زنان و مردانی که هنوز اصالت دیار کهن خویش را شاعرانه می­سرایند. گل‌­های گُلونی برگرفته از رنگ­‌های دلنشین طبیعت، نقشی دل بستة رنگ و رنگی همنشین سادگی. بژی برساق، از شیرینی‌­های محلی و سنتی معروف این منطقه است. این سوغاتی خوشمزه از آرد، گندم، تخم مرغ، شکر، شیر، روغن حیوانی، زیره، رازیانه و زردچوبه تهیه می­‌شود. در نزدیکی روستای زنجیره در میان دره‌­ای زیبا، بقعه‌­ای ساده اما سرشار از معنویت دیده می­‌شود که یادگاری از تاریخ اسلامی است. امامزاده پیرحسین (ع) که همچون روزگار حیاتش امروز هم بارگاهش زیارتگاه دوستداران خاندان پاکی و مهربانی­ست.

روستای کهره

L4WXXdfVEE7NcdQWcmBv1SxdNkoawWITLMA8Q_ZSepwH9dpgX1TTQ0HNVtytTJITP-gsS7b8vbC3Bo3AmPaYe2cU9eJAe-afZB5s97AZh1zGdrlHow8kMlBX1OI

اسکلت تکیده درختانی که روزگاری سایه­‌هایشان در حوض­‌های پر آب از چشمه­‌ساران هُلیلان با شوق زندگی می‌­رقصیدند. نقش و نگاری از شکار و دشت­های آباد این دیار، بوی کهنگی رنجِ فرسودگی تاوانی­ست در گذار از دروازه­‌های تاریخِ مسیری که باید رفت، باید گذشت و تنها به نامی و نشانی رسید به نام روزی روزگاری. کَهره یکی از روستاهای بخش هُلیلان شهرستان چَرداول است. قلعه والی عبدالحسین خان ابوقداره از آثار تاریخی این روستاست. این بنا متعلق به عبدالحسین خان، آخرین والی پشت­کوه­ست.

در سر در ورودی این بنا، کتیبه­ای وجود دارد که تاریخ ساخت بنا را سال 1326 هجری قمری ذکر کرده است. در ایوان ورودی عمارت والی، 4 ستون وجود دارد. این ستون‌­ها هر کدام منقش به نقش‌­های برجسته­‌ای هستند به شکل انسان و حیوان و به گفته بزرگان منطقه این عمارت دارای کتابخانه بزرگی بوده است که امروز نشانی از آن دیده نمی‌­شود. شاید آواز این کودک خردسال مرهمی باشد بر تنهایی خشت خشتِ این عمارت کهن.

آتشکده باستانی موشکان

در مسیر راهی کهن و باستانی در کنار روستای موشکان هر لحظه باد، گردی از شان‌ه­های پوسیدة تاریخ را بر گستره دست­های سرسبز پخش می­کند. خشت­‌های سیاه اما زر قیمت. آتشکده باستانی موشکان یادگاری از روزگار ساسانی. هنوز هم نگاه گرم آفتاب از پنجره­های هلالی این اثر دیرسال در طلوع و غروب، دل­انگیز است. تنها روشَنای برجای مانده از روزگاران، قصه‌­ای طولانی از تاریخ این سرزمین. مهم­ترین بنای تاریخی سَرابله، آتشکده موشکان است که قدمت آن به دوره ساسانی برمی­گردد. این بنا به عنوان یک اثر ملی از سنگ و ساروج ساخته شده است. بنا بر روایتی این اثر در مسیر جاده باستانی، نقش عوارضی را داشته است.

2748722.jpg?ts=1522216252688

پیر و مرادی از ثلاله خوبان. یاری آشنا که نام نیکش ورد زبان دوستداران اهل بیت و واسطه نیکی­‌ست برای رسیدن به معرفت و درک عظمت خدای عزوجل، امامزاده پیر حمزه (ع). بقعه مطهر این امامزاده در آسمان آباد، 15 کیلومتر شهر سَرابله واقع شده است و هر روز زائران زیادی از استان ایلام و خارج از استان بری عرض ارادت به بارگاه می­آیند.

نخی از زر، تار و پودی از عشق، نقشی از هزارتوی ذهن هنرمندانی که معجزه دست­هایشان مرزها را در می­نوردد و بر دیوارهای بلند جهانی آن سوی این جهان خودنمایی می­کند. این منطقه فروزان از تمدن دیرپایی‌­ست که همگان به آن فخر می­ورزند. هنرمندانی که آفریننده زیبایی­‌ها هستند. گلیم نقش برجسته را باید گُل سر سبد آن‌ها دانست. اصالت این اثر مختص استان ایلام است و برای اولین بار بافت آن در روستای زنجیره شروع شده است. ساختة دست زنان ایلامی، زینت دیوارهایی که امروز دل خوش­اند به طرح و رنگ گلیم نقش برجسته­ی ایلام.

/ 0 نظر / 20 بازدید